اعلامیه‌ی موج تحول افغانستان در پیوند به آتش‌بس و تامین امنیت مدافعان حقوق بشر!

کشور عزیز مان افغانستان در ماه‌های اخیر شاهد رویدادها و تحولاتی بوده است. هییت مذاکره دولت جمهوری اسلامی افغانستان پس از سه ماه مذاکرات نفس‌گیر و توافق روی کار ویژه‌ی مذاکرات با گروه طالبان به توافق رسیده‌اند. هییت مذاکره دولت جمهوری اسلامی افغانستان  دوباره به کشور برگشته‌اند و قرار است فردا 5 جنوری برای آغاز دور دوم مذاکرت به کشور قطر برگردند. در عین زمان ترورهای هدفمند  و حملات ناشی از ماین‌های مقناظسی در شهرها افزایش بی پیشینه داشته است. این در حالی‌ست که مردم افغانستان خواستار کاهش خشونت و رسیدن به آتش‌بس سراسری استند. اجماع کلی روی جایگاه زنان پس از توافق احتمالی صلح وجود ندارد. حزب موج تحول افغانستان در پیوند به جایگاه زنان  پسا صلح، آتش‌بس و ترورهای هدفمند همایش امروزی را تدویر کرده است. لذا ما خواستار نکاتی آتی از دولت جمهوری اسلامی و طرف‌های مذاکره کننده صلح می‌باشیم.

 

  1. از هییت مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان می‌خواهیم تا در روزهای آغازین دور دوم مذاکرات روی برقراری آتش‌بس دایمی و سراسری توافق نمایند. آتش‌بس از خواسته‌های اساسی مردم افغانستان می‌باشد و برقراری آتش‌بس پروسه‌ی صلح را تقویت می‌نماید.

 

  1. قسمی که در جریان قرار دارید در زمینه‌ی جایگاه زنان پسا صلح اجماع وجود ندارد، از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و هییت مذاکره صلح می‌خواهیم تا در این زمینه اجماع ملی به میان آورده، حقوق و جایگاه زنان را مدنظر گرفته و به مردم افغانستان اطمینان دهند.

 

 

 

 

 

 

  1. ترورها و قتل‌های هدفمند و زنجیره‌ای در ماه‌های اخیر از فعالان رسانه‌ای، خبرنگاران، فعالان سیاسی و فعالان حقوق زن قربانی گرفته است. ترورهای هدفمند برای مردم افغانستان قابل قبول نیست باید هرچه زودتر به ترورها پایان داده شود.

 

  1. از حکومت می‌خواهیم تا عاملان قتل‌های هدفمند را شناسایی  نموده و مجازات نمایند. مردم افغانستان حق دارند بدانند که سرمایه‌های ملی-انسانی این سرزمین توسط کی و کدام گروه به چه دلیل ترور می‌شوند.

 

  1. حکومت باید تدابیر لازم و تصمیم قاطع در پیوند به تامین امنیت فعالان سیاسی، مدنی، رسانه‌ای و زنان اتخاذ نموده و به مردم افغانستان اطمینان دهند.

 

  1. موج تحول افغانستان پایان  دور نخست مذاکرات صلح را موفقیت‌آمیز دانسته از تلاش‌ها و زحمات هییت دولت قدرانی می‌نماید. امیدواریم دور دوم مذاکرات با موفقیت‌های بیش‌تر همراه باشد.

 

موج تحول افغانستان

14 جدی

کابل

 

 شریک ساختن:


تماس با ما :

آدرس ایمل : info@mocapparty.org

شماره تماس : 0796666619

وایبر: 0796666619

واتسپ: 0796666619

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است