فوزیه کوفی: عده‌ای می‌خواهند مسئله‌ی آتش‌بس، آخرین مورد در گفت‌وگوها باشد

فوزیه کوفی، عضو هیئت گفت‌وگوکننده‌‌ی دولت افغانستان، می‌گوید که در داخل نظام کسانی‌اند که باور و فکرشان در مورد زنان، شبیه فکر و باور طالبان است.

بانو کوفی که روز دوشنبه (۱۵ جدی) در همایشی زیر نام (آتش‌بس، جایگاه زنان پساصلح و ترورهای هدفمند)، سخن می‌زد، با اشاره به دور دوم گفت‌وگوهای صلح، گفت که بحث حقوق زنان، یک بحث آسیب‌پذیر است؛ هرچند که در داخل نظام کسانی‌اند که باور و فکرشان شبیه طالبان است.

او گفت: «اگر آنان در پارلمان باشند، در پایان روز رای شان با رای خانم ناهید فرید، یک‌سان است. اگر در وزارت‌ها و ریاست‌ها باشند، امضای شان با امضای یک خانم مساوی است. آنان هیچ برتری نسبت به زنان ندارند.»

بانو کوفی، از سوءاستفاده‌ی زنان به خاطر اهداف سیاسی انتقاد کرد و آن را غیر قابل پذیرش خواند.

او، با اشاره به آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح، گفت که در دور دوم بحث روی چگونگی نظام و حقوق اساسی شهروندان و آتش‌بس خواهد بود.

بانو کوفی گفت که در دور دوم، آتش‌بس نخستین مسئله‌ای است که روی آن تاکید می‌شود؛ هرچند کسانی استند که فکر می‌کنند روی مسئله‌ی آتش‌بس باید در آخر صحبت شود. «این‌ها کسانی استند که در شاهراه‌ها رفت‌وآمد نمی‌کنند و به مسئله‌ی آتش‌بس از دید خودشان نگاه می‌کنند، نه از دید مردم افغانستان.»

فوزیه کوفی، با اشاره‌ به ترورهای هدف‌مند اخیر، از نهادهای امنیتی انتقاد کرد و گفت آن‌ها توان حفاظت از جان شهروندان را ندارند.

بانو کوفی افزود: «در برابر این ترورها و حملات، کم‌تر پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری وجود دارد و تنها با نشر یک اعلامیه و با تقبیح کردن، رفع مسئولیت می‌کنند.»

https://subhekabul.com/%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d9%87%d8%a7/fauzia-kofi-ceasefire-taliban/?fbclid=IwAR1Qqqp3QVYnQJxnRgZX3rG7kTxkQio95uNIKOX9v7xuLiCcXNUHzODSLNkشریک ساختن:


تماس با ما :

آدرس ایمل : info@mocapparty.org

شماره تماس : 0796666619

وایبر: 0796666619

واتسپ: 0796666619

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ است